Když jsme se s Katkou seznámily na Instagramu, tak nás hned spojila láska k Sicílii. A jak příhodné, že zrovna dnes 16.5. Itálie znovu otevírá brány turistům a zve je objevovat znovu své poklady. Proto je to tematické, že druhá část rozhovoru s Katkou přichází zrovna dnes. Sicílie byla láska na první pohled, ať už energií, lidmi, jídlem a že je, co objevovat a hlavně obdivovat. Moje milá Sicílie, už se těším, až tě zase uvidím.
Veru: Katko, co máš nejraději na Sicílii?
Na Sicílii mám nejraději její různorodost, barevnost a pestrost. Lidé si často neuvědomují, jak velký ostrov Sicílie je. Najdeme zde devět provincií a každá je úplně odlišná. Díky tomu je zde stále co objevovat a nikdy se zde nenudíte.
Z architektonického hlediska je i každé město jiné. Catánie je město postavené na lávě a z lávy. Syrakusy a Noto zase z pískovce, což dodává jejím budovám odlišnou barvu podle denního světla. Palermo je mix různých stylů a provincie Trapani si díky své blízkosti k Africe zachovala arabský ráz. Já nemám ráda jednotvárnost a v tomto mě Sicílie nikdy nezklame.
Na Sicílii miluji to, že je po převážnou část roku zelená a neuvěřitelně plodná. Vulkanický popel je nejsilnější přírodní hnojivo a cokoliv na ostrově zasadíte, to vyroste. Poslední dobou stále více sicilských zemědělců experimentuje s kultivací nových tropických plodin jako avokádo, mango a dalších, pro mě do této doby neznámých exotických druhů ovoce.
Veru: Co sicilská kuchyně?
Oceňuji, že si mohu takové čerstvé ovoce koupit, aniž by muselo být dovezeno z nějaké velké dálky. Třeba citrony si zde často můžete volně utrhnout ze stromu. Musím také zmínit sicilskou kuchyni, která se zakládá na bázi zeleniny a ryb a má v sobě opět stopy různých kultur, které se na ostrově často střídaly. Ráda se učím vařit sicilské pokrmy, a baví mě se účastnit kurzů vaření, které také organizuji pro své skupiny. Skoro každá oblast má svůj tradiční pokrm a je na něj patřičně hrdá.
K jídlu patří trhy a na Sicílii se konají v každém městě. Cením si toho, že si mohu koupit čerstvé potraviny po celý rok. Sicilané se řídí ročními obdobími a nakupují to, co právě v daném období roste. Ale jelikož jsme na ostrově slunce, něco dobrého tu roste po celý rok.
Veru: Je Sicílie i ostrov přírodních krás?
Mám ráda přírodu a co se týká přírodních krás, tak Sicílie nikdy nezklame. Je převážně hornatá a každé pohoří má svá specifika. Ve volném čase se účastním různých trekingových výletů právě po sicilských horách. K Sicílii patří také dvanáct přilehlých ostrovů a každý je jiný. Všichni asi už slyšeli o Stromboli, ale já na svou dovolenou nejraději jezdím na méně známou Favignanu. Tyto ostrovy ještě nebyly objeveny masovým turismem a to je dělá právě kouzelnými.
Jelikož je Etna pokrytá sněhem po více jak šest měsíců, oceňuji tu možnost si zalyžovat jeden den a zaplavat druhý. A když už jsme u toho plavání, tak musím dodat, že celý obvod ostrova má více jak tisíc kilometrů (tvoří 22% celkového pobřeží Itálie), takže i různorodost pobřeží je nepřeberná, od jemného písku, přes oblázkové pláže, až po lávu, která dotekla až do moře a nebo naopak zase z moře vytekla.
Je zde také obrovské množství řeckých a římských památek, v minulosti jich bylo dokonce více, jak na pevninském Řecku. Některé jsou stále velice dobře zachované, například chrámy v Agrigentu nebo řecká divadla, kterých najdeme hojně po celém ostrově. Ráda tyto památky navštěvuji, protože se tam cítím, jako zpět v čase, za dob Homéra. Asi také proto, že většina příběhů z Odysseovo bloudění se odehrála právě kolem Sicílie.
Veru: A co je pro tebe to nejlepší ze Sicílie?
Ale to, co mám na Sicílii opravdu nejraději, jsou místní lidé. Oni sami se cítí být odlišní od zbytku Itálie. Jsou takovým mixem různých kultur, co zde kdysi žily. Mezi ně patří staří Řekové, Římané, Féničané, Arabové, Normané nebo Španělé. Není divu, že se necítí být Italové, nýbrž “Sicilané”. Jde o velice pohostinné a otevřené lidi, se smyslem pro humor, kteří jsou společenští, rádi se baví a nemají žádné předsudky. Já pro ně nejsem Katerina z Česka, nýbrž Caterina ze Sicílie, která kromě jejich mateřské Sicilštiny mluví ještě jiným jazykem. To pro ně ale nehraje žádnou roli a proto se na Sicílii a se Sicilany cítím doma a jednou z nich.
Veru: Proč by lidé měli přijet na Sicílii?
Protože Sicílie je jedinečná, vždycky překvapí a nikdy nezklame. Spoustu těch důvodů jsem už nastínila v předchozích odpovědích, takže to shrnu do pár jednoduchých slov: slunce, moře, výborné jídlo, překrásná příroda a bohaté kulturní památky. Vi aspetto!
Pokud chystáte cestu na Sicílii připravím vám cestovní plán a pokud chce opravdu poznat Sicílii, domluvím vám Katku jako průvodkyni. Rozhovor část první zde: Rozhovor: Sicílie s průvodcem, část první | Duhové cestování (duhovecestovani.cz)
Šťastnou cestu!
Trhy na Sicílii jsou pecka …
V Palermu mám nejraději Ballarò:
https://www.jidlonacestach.cz/historicky-trh-ballaro-palermo/
ale i Vucciria má svoje obrovské kouzlo:
https://www.jidlonacestach.cz/historicky-trh-vucciria-palermo/