Rozhovor: Sicílie s průvodcem, část první

Když jsme se s Katkou seznámily na Instagramu, tak nás hned spojila láska k Sicílii. Slovo dalo slovo a pár dní na to jsme udělaly první online rozhovor ve třech, já a 2 Katky 🙂 . A pak ještě i samostatně s Katkou ve dvou. A spojily jsme naši vášeň ve spolupráci a těšíme se, až se uvidíme na Sicílii a doufáme, že to bude brzy, i proto vznikl tento rozhovor.


Veru: Katko, jak dlouho děláš průvodkyni a proč sis vybrala Sicíli?
Jako průvodce pracuji na Sicílii od roku 2013, kdy jsem začala pracovat pro anglickou CK jako delegát. Nejprve jsem organizovala a provázela jednodenní výlety stále z toho samého hotelu a později jsem začala vést 14denní tour kolem celého ostrova. Postupně jsem se stále více zaměřovala na specializaci lokálního průvodce a ponořila se naplno do místní kultury a historie.

V tomto oboru jsem ale již pracovala, a to kdysi ve Florencii, kde jsem po dokončení místní Univerzity získala italskou licence pro průvodce a začala jsem se tedy průvodcování věnovat právě ve Florencii. Přesto jsem z Itálie odešla za “lepším“ životem v UK, který se na jednu stranu jako lepší může zdát, rozhodně ale ne kvalitnější.

Více jak tři roky jsem žila v Londýně, kde jsem vyzkoušela všechny možné pracovní pozice a místa – od italské restaurace, přes práci na recepci 5* hotelu, až k vysněné práci v kanceláři, která se ale ukázala, jako monotónní a tedy absolutně nevyhovující mé zvídavé povaze, tak jsem se rozhodla vrátit zpět do odvětví turismu.

Kontaktovala jsem známou britskou cestovní kancelář, kterou jsem se chtěla nechat vyslat někam do teplých krajů. To, že mi osud přihrál opět Itálii, jsem v plánu vůbec neměla. Řekla jsem si ale, když už, tak už, a zažádala si být vyslaná právě na Sicílii. Sicílii jsem už znala z pohledu turisty a už kdysi dávno jsem se do téhle exotické krásky na první pohled zamilovala.

Na Sicílii bylo vše totiž naprosto odlišné od toho, na co jsem byla, nejen z naší Středoevropské kotliny zvyklá, ale i ze zbytku celé Itálie. Potvrzuje to i fakt, že když mě za dob mého života v Londýně pozvala kamarádka na čtrnáct dní právě na Sicílii, bez váhání jsem akceptovala.

Po mém návratu domů jsem nemohla zadržet slzy, jak moc mě mrzelo opustit tento Středomořský ostrov a vrátit se do šedého velkoměsta, že si až v mé rodině mysleli, že jsem se asi nešťastně zamilovala. Ano, do Sicílie a už to bude osm let, co spolu žijeme ve šťastném romantickém vztahu.

Veru: Jak prožíváš období, kdy průvodcovské služby a cestování jsou velmi omezené?
Já jsem věčný optimista a životem jdu s rčením, že když prší, tak se člověk musí naučit tančit i za deště. Od první chvíle jsem se snažila hledat věci, které teď‘ můžu dělat, než se soustředit na věci, které kvůli současné situaci dělat nemůžu.

Snažím se věnovat tomu, na co v běžném pracovním životě čas nemám. V roce 2020 jsem konečně sama začala řídit auto. Celý svůj dospělý život jsem žila v zahraničí, na místech, kde nebylo jednoduché auto mít, a tak jsem využila covidového útlumu k tomu, abych se začala řízení konečně pořádně věnovat. Prý, kdo umí řídit na Sicílii, tak může řídit všude 🙂

Všichni si teď budeme asi více cenit možnosti vycestovat, at‘ do blízké nebo daleké destinace a vychutnávat si každou chvíli na cestách plnými doušky. Asi zažijeme mnohem více WOW momentů, které bychom normálně neocenili a pozastavíme se nad věcmi, kolem kterých bychom normálně jen přešli.

To, co jsme do ted‘ považovali za normální, nám bude připadat výjimečné. A já se moc těším na všechny tyto momenty, jak sama, tak se svými klienty.

Veru: Které oblasti na Sicílii provádíš?
Provázím po celé Sicílii, ale soustředím se především na východní oblast ostrova, kde sama žiji. To zahrnuje veškerou oblast v jednodenním dosahu od Catánie, jako například nejnavštěvovanější místo ostrova – Taormina , Siracusa se svými řecko-římskými památkami, celé pobřeží Kyklopů zahrnující barokní město Acireale, proslavené svou granitou nebo rybářská městečka Aci Trezza a Aci Castello.

Mohu vás vzít i na vzdálenější Liparské ostrovy na severním pobřeží, které se dají navštívit i během jednoho dne. Mám vášeň pro sopky, a tak velice ráda provázím Etnu.

Jednodenní výlet se dá podniknout i do města Nota, města zapsaného na seznam UNESCO a jeho okolí směrem k jižnímu cípu ostrova. Do toho spadá i vnitrozemí, kde rozhodně stojí za návštěvu Římská Vila v Piazza Armerina, což je místo, s nejbohatší a nejrozsáhlejší mozaikovou výzdobou na světě. Světově známá je první římská mozaika znázorňující dívky v bikinách.

Dá se ale domluvit i na západní a jihozápadní Sicílii, pokud jde o vícedenní průvodcovský doprovod.

.Konec první části, pokračování příště…

Šťastnou cestu!

Veru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *