Prosluněné

Španělsko

Španělsko

je jednou z výjimečných zemí Evropy. Ukrývá totiž velké bohatství, které tam zanechaly velké skupiny osadníků, nájezdníků a dobyvatelů z celého světa. Prolínají se zde prvky muslimských, evropských, afrických i jiných kultur a je za ty léta všechny tyto skupiny zanechaly ve Španělsku poklady, které můžete objevovat. Země Kryštofa Kolumba, vášnivého flamenka, dechberoucích památek, ale také země s velkými krásami přírody.

Je to úžasná kombinace, pokud milujete moře i památky, Španělsko vám dá obojí.

Ubytování ve Španělsku

Ve Španělsku je nepřeberné množství výběru ubytování od hotelů, až po apartmány.

S nárůstem ubytovacích kapacit došlo na některých místech k jejich omezování a všechny pronajímané byty nebo apartmány musí být označeny licencí. Kdo nemá udělenou licenci nemůže ubytovávat.

Bezpečnost

Španělsko je relativně bezpečná země, ve větších městech si dávejte pozor na zvýšený počet kapsářů a dávejte si pozor na své osobní věci. Španělská policie rozlišuje 3 druhy policistů, a to Národní garda, Národní police a Místní police. Příslušníci všech 3 typů police vás v případě nečekané události nebo pomoci nasměrují na správné místo.
Ignorujte dámy, které vám nabízí snítky koření na ochranu, či hádaní z ruky, snaží se vám vtisknout vše hned do dlaně a pak vás nenechají, dokud nezaplatíte. Bývají v některých městech dost neodbytní.

Dobré vědět

Přečtěte si základní informace o Španělsku

Délka letu

od 2 – 5 hodin (v závislosti, do kterého města Španělska se potřebujete dopravit)

Cena letenky

okolo 1 500 – 5 500 Kč (v závislosti na odletovém letišti a města ve Španělsku, kam se potřebujete dopravit)

Doporučený počet dnů

od 3 dnů až po 18 a více dnů

Kombinace

dá se kombinovat s dalšími zeměmi jako je Portugalsko, Maroko, Francie či Itálie

Měna

Od roku 1999 Španělsko přijalo EURO jako svou měnu

Hlavní město

Madrid

Státní zřízení

Španělsko je konstituční monarchií. Vznik sňatkem Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského

Očkování

Ve Španělsku není povinné očkování

Jazyk

Ústředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky jako je katalánština (včetně regionů), baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Většinou se domluvíte i anglicky, ale v menších městech místní anglicky umí velmi málo, tak mějte sebou raději offline slovník nebo překladač

Doprava ve Španělsku

Co je na skvělé úrovni ve Španělsku je místní doprava, je skvěle zorganizovaná, dá se vše rezervovat online a systém velmi dobře funguje. Nemusíte se bát jezdit autobusy ani vlaky, pokud plánujete cestu Španělskem, je skvělé využít právě této dopravy. Cesta například z Malagy do Barcelony nejrychlejším vlakem trvá 6 hodin.

Je dobré být ve vlaku brzy, abyste si, kam měli odložit kufry, jelikož vás čeká před nástupem většinou kontrola a Španělé rádi vozí velká zavazadla. Můžete využít i místní lety pro přepravu z jedné části Španělska na druhou, lepší je volit cestu vlakem a navštívit nějaké město přímo po cestě.

Počasí

Do Španělska se dá jet prakticky kdykoliv, pro poznávání a procházky je ideální období jaro, podzim a zima. V létě klidně taky, jen tam bývá dost horko, tak kdo to nemá rád, může mu to vadit, ale na koupání a relax u moře je to skvělé až do konce září.

Víza a pasy

Občasné Evropské unie vízum nepotřebují. 
Před vycestováním do země si ověřte případné omezení k cestám na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky, případně se zaregistrujte do systému DROZD (Projekt dobrovolné registrace občanů České republiky do zahraničí).
Podmínky pro pobyty delší, než je 90 dní ověřte na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.

Pojištění

Doporučuji uzavřít cestovní pojištění pro neočekávané případy na cestách. Cenově vás ta položka tolik nezatíží a je to lepší než řešit nenadálou situaci bez pojištění. Pojištění storna zvažte podle toho, kdy cestu plánujete.

Celní předpisy

Aktuální celní předpisy pro dovoz a vývoz lihovin, cigaret, doutníků a tabákových výrobků a dalších ověřte na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky. Španělsko podepsalo mezinárodní dohodu o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin (patří sem například i korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy), pozor toto se týká i suvenýrů. Pokud chcete přivézt něco netradičního jako suvenýr, ověřte si před vývozem, zda můžete. Může se z toho vyklubat vysoká pokuta, která za to nestojí.

Místní zvyky

Pro většinu Španělska je velmi oblíbená siesta. V době siesty je většinou vše zavřeno. Vždy když jste v nějaké městě, ověřte si otevírací doby obchodů a restaurací, ať nejste nemile překvapeni, že se nemáte kde najíst a napít. Siestu Španělé opravdu dodržují. Španělé milují lidi a klidně se s vámi rádi dají do řeči, na hotelu či v restauraci, když sedíte venku, ale nejsou nijak vlezlí. Jsou srdeční a rádi vám pomohou, když se je na něco dotážete. Někdy je bariérou jazyk, protože někteří anglicky nemluví, ale i tak se na vás většinou usmějí. Španělé nespěchají a nemají rádi stres, proto když něco nemáte hned, buďte trpěliví ?.
Španělé se rádi potkávají, proto hojně večer uvidíte celé rodiny, které si venku vychutnávají víno a tapas a vydrží tak klidně celý večer. Jsou milovníci dobrého vína a pití, jsou upovídaní, veselí a umí si užívat života.

Poštovní služby

Nejsou jedny z nejrychlejších. Označují se Correos a typické jsou žluté poštovní schránky. Poštovní známku na pohled koupíte většinou i v normální trafice.

Veřejné záchodky

Španělsko nemá mnoho veřejných záchodů a za použití se platí. Většinou jsou záchody v restauracích rychlého občerstvení, kde ale většinou si musíte něco koupit, abyste získali kód pro vstup na záchod a tyto nebývají úplně nejčistší, v normálních restauracích musíte být zákazníkem dané restaurace, některé vás pustí za poplatek. Další veřejné záchody najdete většinou v obchodních centrech či obchodních domech.

Nebezpečí v přírodě

Španělsko je zemí, která trpí na požáry v horkých letních měsících, proto je třeba si dát pozor ve volné přírodě a není radno podceňovat nebezpečí požáru.

Elektřina

Ve většině Španělska nepotřebujete žádný adaptér a většinou jsou používané běžné evropské zástrčky, někde jsou používány tři kolíky, ale většinou máte k dispozici redukci nebo adaptér, případně se dá koupit v elektru.

Fotografování a filmování

Určitě nefoťte osoby v uniformách či vojenské osoby a strategické a vojenské objekty. Pokud si chcete vyfotit místní, zeptejte se jich, možná vás požádají o mírný poplatek, ale už jsme se setkali s lidmi, kteří vás zastaví na ulici a požádají vás, abyste vymazali fotku, na které jsou zachyceni, většinou chtějí i vidět, že jste ji smazali. Slušné je zeptat se.

Tradice, kultura, jídlo a pití ve Španělsku

Corrida

Corrida (býčí zápasy) patří ke kulturním dědictvím Španělska, v mnoha částech Španělska jsou stále považovány za věc cti a místní vedou velmi nelibě veškeré boje o zastavení této tradice. Nicméně tyto zápasy lidé navštěvují také v Portugalsku, Mexiku i Kolumbii. První škola pro toreadory vznikla roku 1830 v Seville. Chlapci se tomuto tréninku věnují už od dětství a jedná se o velmi prestižní a drahou profesní dráhu ve Španělsku. Celá tradice je ale hodně stará a traduje se až do dob, kdy Španělsko obývali Kréťané, ti ale býky neusmrcovali. K tomu, jak je tradice pojímána dnes se pojí osoba Francisca Romera a v čase se vracíme do 18. století. Hodně lidí bojuje proti zastavení této tradice a arény se zavírají region po regionu, ale Španělé bojují za to, aby se stala kulturním dědictvím. Sám spisovatel Ernest Hemingway se kdysi chtěl stát slavným matadorem. Ať už jste nebo nejste zastáncem této tradice, tak ke Španělsku patří. A návštěva býčí arény je velmi neotřelým a jedinečným zážitkem při návštěvě Španělska. 

Jídlo a pití

Ve Španělsku k místnímu koloritu chození ve starých uličkách ještě patří stromy pomerančovníků, ať už jste ve Valencii, Córdobě i Seville, všude kolem budou pomeranče. Neodmyslitelně zde patří také pěstování oliv a místní olivovníky, ale také stromy mandlovníku. Španělsko je vyhlášeno také vinnými oblastmi a velmi dobrým vínem. Pochutnejte si na tapas, paelle nebo churros, místních sýrech, šunce či jídlech typických pro daný region. 

Festivaly a státní svátky

Ve Španělsku probíhá v průběhu roku několik festivalů, někdy po celé zemi a někdy se to týká jen určitého regionu. Jsou zde velmi oblíbené svátky, které zvedají ceny za ubytování i služby, jelikož je zde hojná účast i popularita celého festivalu. V podstatě každé roční období můžete vycestovat do Španělska a zažít nějaký festival či oslavu okolo státního svátku. Španělé mají tyto akce velmi rádi a opravdu je slaví a oslavy si užívají.

Lidské věže až do výšky deseti úrovní

Jsou jednou z nejkrásnějších a nejtypičtějších událostí v Katalánsku a konají se po celý rok v městských a městských náměstích po celé Katalánsku.

Castell je lidská věž postavená bez jakéhokoli typu mechanické pomoci. Mohou mít různou složitost, minimálně šest úrovní a maximálně deset. První lidská věž pochází z roku 1770 v L’Arboç a první skupiny lidských věží najdete v roce 1805 ve Valls. V současnosti jsou lidské věže podle UNESCO prohlášeny za nehmotné kulturní dědictví lidstva a lze je vidět během dnů lidské věže, které se konají po celý rok a pokud chcete vidět veškeré dění, zjistěte si datum. Probíhá na území Katalánska.

Los Sanfermines od 6. – 14. července

Slavný běh býků, kdy každý den v 8 h je vypuštěno z ohrady na okraji města šest býků, kteří běží v uličkách Pamplony a svou pouť zakončí v místní aréně. Poslední noc probíhají v Pamploně velké slavnosti, je slyšet zpěv. Je to velký svátek v Pamploně a pokud se chcete dozvědět více, tak při prohlídce místní arény se dozvíte více.
Dubnový festival v Seville probíhá celý týden a děje se dva týdny po Velikonocích. Odehrává se za řekou na výstavišti. Jedná se o velké oslavy, kdy se místní potkávají za zábavou i popíjením. Celou noc se tančí za rytmu sevillanas. Denně se objevují tradičně oblečení jezdci na koních a ženy v otevřených kočárech.

Festivalů je ve Španělsku celá řada, spousta je spojena se Státními svátky a jejich oslavou. I v každém městě probíhají různé festivaly, takže pokud někam jedete, podívejte se na stránky města, ať něco nepropásnete, Španělé festivaly fakt umí.

Umění

Se Španělskem jsou silně spojeno hned několik významných umělců a hodně děl místních umělců můžete obdivovat v muzeích či galeriích po celém světě. Pro své portréty je známý Diego de Velázques, život ve Španělsku v obrazech zachytil Francisco de Goya a asi nejznámější mistr 20. století Pablo Picaso jako představitel moderního umění. Ve 20. století Španělsko proslavili také Joan Miró či Salvador Dalí. Mnoho míst ve Španělsku je pojmenováno po místních umělcích a jejich díla zdobí mnoho galerií, ale i bank či radnic. Jsou španělským pokladem.

V literatuře je nejznámější dílo Miguela de Cervantese a jeho dílo Don Quijote, které vydal v roce 1613. K věhlasným španělským autorům patří také Jorge Luis Borges a Gabriel García Márquez.

Španělsko je ale úžasné i pro své architektonické skvosty, jakou jsou například v Granadě Alhambra, v Córdobě Mezquita, milované i nenáviděné budovy Antonia Gaudí v Barceloně, římské památky v Tarragoně, Segovii či Méridě. Nádherné architektonické památky jsou protkané celým Španělskem a není nic hezčího než se nechat unášet krásou starých uliček a těchto nádherných skvostů.

Co vám doporučuji vidět ve Španělsku

Od roku 1927 funguje ve Španělsku 50 provincií. Provincie jsou seskupeny do 17 autonomních oblastí a dvou autonomních měst v severní Africe – Ceuta a Melia.

Barcelona

Barcelona je z Madridem asi nejznámější místo Španělska, mnozí ji stále považují za hlavní město Španělska díky místnímu ruchu, památkám a počtu turistů, kteří Barcelonu navštíví. Už přílet do Barcelony je krásný, pokud sedíte na správné straně u okýnka, můžete vidět asi nejznámější památku Sagrada Familia rovnou ještě v letadle. Barcelona je město památek Antonia Gaudího. Dá vám vše, po čem vaše srdce touží, památky, velkoměsto, moře, parky a nádherné výhledy na město. Barcelona je místech, kde se potkávají hodně mladí lidé z celého světa a nejen ti. Nejrušnějším místem je asi La Rambla s živými sochami ve spodní části a její okolí. Barcelona je také skvělé město jako základna pro navštívení jiných španělských měst, je to kousek do Sitges, Tarragony, Girony, Lleidy i malých přímořských městeček, ale také do vzdálených míst Španělska, přímým vlakem klidně až do Malagy. Noční život bývá dost bujarý. 2 dny jsou Barceloně téměř vylidněné, a to jsou dny okolo vánočních svátků, do té doby, než začnou novoroční slevy.

Tarragona

Tarragona je nádherné historické město u moře. Je zde hodně zachovalých římských památek, ať už se jedná o viadukt či římský amfiteátr, ve kterém se pravidelně konají různé večerní vystoupení. Je to město katedrály s nedokončenou střechou, jelikož se traduje, že ji Bůh nechtěl dokončit a bylo jeho poselství nechat katedrálu v tomto stavu a už ji dále do výšky nestavit. Je to město malebných uliček a zažila jsem zde asi jedno z nejhezčích vystoupení Flameca. Je dobré se ubytovat v centru a všechno máte hned po ruce. Tarragona je z kopce do kopce, tak se připravte, že budete hodně chodit a v létě je tam opravdu horko. Tarragona má nádherný výhled na moře z různých míst.

Madrid

Dlouho jsem Madridu odolávala a nedala dopustit na Barcelonu, ale první návštěva Madridu mě naprosto okouzlila. Madrid je úžasný, oproti Barceloně tu mají lepší a chutnější jídlo v restauracích a ta nabídka je neskutečná. Nejvyhlášenější je zde oslava příchodu Nového roku, kdy se zde sjíždění lidé z celého světa, aby se dostali na místní náměstí Puerta del Sol a oslavili konec roku a příchod nového v davu lidí. Pokud davy nemilujete, nebude se vám to líbit, ale ta atmosféra byla nepopsatelná a byla to jedna z nejhezčích oslav konce roku. Madrid je v tuto dobu plný lidí a také ceny jsou vyšší, vzhledem k věhlasu. Ale i po zbytek roku má Madrid hodně co nabídnout. Množství památek, parků, různého vyžití, od nákupů až noční život. Jediné, co oproti Barceloně nemá, je moře. Ale Madrid je úžasný, že vám to moře ani chybět nebude. Stejně jako Barcelona je skvělým místem pro to, abyste se mohli vydat objevovat další španělské města a městečka.

Sitges, Lloret de Mar, Costa Brava, Tossa de Mar, Pineda de Mar a další přímořská městečka

Pokud si chcete jen užívat moře a mít před sebou dlouhé pláže a za sebou malé městečko, tak ve Španělsku jich najdete nepočítaně. A i tyto přímořská městečka mají co nabídnout, kromě lenošení u moře. Najdete zde místní hrady, hradby, skvělé stezky na turistiku, akvaparky, nádherné zátoky. Jsou skvělé i protože, že si můžete dát jeden nebo 2 dny výlet do nějakého velkoměsta autobusem nebo vlakem. Ve Španělsku je to jednoduché. Počítejte, že v létě tady bývá dost rušno až někdy do přelomu září/října.

Valladolid

Je jedno z měst, kde si můžete užít atmosféru s místními. Velmi striktně zde dodržují siestu a v určitý čas se zde prostě nenajíte, časy je dobré si ověřit. Valladolid má kromě katedrály několik kostelů. Katedrála je nádherná a stojí za to vyjet až nahoru do zvonice a mít město jako na dlani. Pokud se vám podaří a bude otevřená místní univerzita pro veřejnost, tak její návštěva stojí za to, ty kachličkové mozaiky na chodbách a skleněné vitráže jsou dechberoucí, ještě když do nich zasvítí slunce. Večer je zde rušno na zahrádkách okolo celého hlavního náměstí, kde místní diskutují u piva a tapas. A co mi utkvělo jako perlička, tak to, že to město bylo neuvěřitelně čisté. Je to jedno z míst, kde se moc nedomluvíte anglicky.

Burgos

Burgos byla láska na první pohled, je to takové město ve městě. Při vstupu do starého města je jako byste vstupovali někam do dávných časů. Jeho majestátní katedrála tyčící se uprostřed města a toulání se v uličkách a starého města, kde tu a tam narazíte na skrytou sochu až je začnete ve městě počítat. Když si to vyšlápnete hezky do kopce na místní hrad, otevře se vám neskutečný výhled na celý Burgos. Je to město kostelů i kláštera a vydat se pěšky až ke klášteru stojí za to, narazíte totiž na nádhernou starou uličku, na jejímž konci se tyčí místní klášter. Před katedrálou můžete narazit na vystoupení místních, kteří tancují staré tance přímo na náměstí. Impozantní je také brána do města Arco de Santa María, podobných menších vstupů najdete hned několik na různých místech starého města.

Zaragoza

Zaragoza je město muzeí, jednoho obrovského náměstí, na kterém je postavena snad největší katedrála. Je s ní spojen velký zázrak, a proto je ve Španělsku tak uznávaná, je zvláštní tím, že je zde smícháno několik slohů dohromady. Krásná procházka a výhled na katedrálu je z mostů přes řeku Ebro. Pokud milujete umění a muzea, tak v Zaragoze potřebujete strávit delší čas. Vyhlášený je výhled z mostu Puente de Piedra, nazývaný také lví most, tento most bývá přirovnáván k našemu Karlovu mostu, ale musím říct, že s krásou Karlova mostu nemůže soupeřit. Pokud chcete obdivovat maurské prvky, tak určitě nevynechejte návštěvu hradu Aljafería.

Pamplona

Pamplona je nejznámější asi svým festivalem San Fermín, kdy se městem proženou býci a návštěvníci před nimi utíkají oděni do bílých oděvů s červeným šátkem. V tento čas bude ve městě tisíce návštěvníků, kteří si nenechají ujít tuto podívanou. Celý běh s býky končí v býčí aréně. Tento festival se vždy koná na začátku července. Ale i mimo tento nejznámější svátek a festival má Pamplona co nabídnout. Skvělé tapas, nádherný výhled a posezení na místních hradbách. Kouzelné náměstí a toulání se uličkami. Je to jedno z měst, které mi učarovalo na první pohled i pocit. Ta energie je tam cítit všude. A není nad ochutnat čerstvě připravené churros s čokoládou.

Valencie

Po příjezdu vlakem do města vás uvítá býčí aréna, která je hned u vlakového nádraží. Na hlavní náměstí je to pár minut chůze. Valencie vám nabízí památky, město i moře. I v zimě je to město zalité sluncem a bylo tam krásně teplo jako na jaře. Za malý poplatek můžete navštívit Llotja de la Seda, je zde krásné patio s pomeranči a nádherný renesanční sál. Valencie je známá pro jedno místo, které znáte z obrázků, a vypadá trochu jako sci-fi, o Vánocích tu najdete vánoční trh a jedná se o Ciudad de las Artes y las Ciencias, konají se zde koncerty, výstavy a na tomto místě se ocitáte, tak trochu na jiné nejmodernější planetě. Valencie má nádherný místní trh a dominantou města je místní katedrála. Je zde několik krásných fontán a toto místo vás vybízí k takovému klidnému bloumání městem a pokud vás to přestane bavit, prostě ujedete k moři. Ochutnejte zde paellu či místní koktejl Agua di Valencia a užijte si pohodové dny ve Valencii. Dá se zde i doletět, ale cesta vlakem z Barcelony je kouzelná, podél pobřeží, doporučuju.

Toledo

Nádherné historické město, je to směsice maurského, křesťanského i židovského světa. Ocitáte se v dávných časech, kdy Toledo zažívalo největší rozkvět. Tyčí se pyšně na kopci a je dobré si na něj nechat několik dní, protože má hodně co nabídnout. Dominuje mu Alcázar a místní vizigótská katedrála. Maurské prvky převládají a díky tomu si ve starém městě opravdu připadáte jako v nějakém filmu či pohádce a taky se zde hodně filmů točilo. Toledo je skvěle dostupné z Madridu, ale pokud ho chcete prozkoumat, jeden den vám stačit nebude. Tohle je město, kde se snadno ztratíte v místních uličkách, ubytujte se v centru, protože staré město je na kopci. Za den nachodíte spoustu kilometrů z kopce a do kopce. Je to úžasné místo pro snění, co se dělo kdysi v dávných dobách, zapomínáte zde na současný čas. Najdete zde kostely, synagogu, muzea, Mezquitu (která by vás měla naladit na tu nejkrásnější v Córdobě). Také jedno z měst, kde se striktně dodržuje siesta, takže kontrolujte otevírací hodiny. V zimě je to jedno z míst, kde je fakt zima, ale je zde míň turistů a je ideální na chození.

Córdoba

Dalo by se říct, malé nenápadné město, které ještě před 4 roky nenavštěvovalo mnoho turistů. Je to skrytá perla. Malinké městečko plné maurských motivů a pokladů. Město Flamenka a pomerančů lemující malé uličky města. Dá se říct, že to je malebné město. Lidé jsou zde neuvěřitelně nápomocní, milí a usměvaví. Pokud mi nějaké město ukradlo srdce, tak je to Córdoba. Máte prostě jen chuť si sednout na lavičku na sluníčko pod strom plný pomerančů a rozjímat. Jedno z náměstí vám připomene náměstí v Madridu, večer tu místní popíjí pivo a jedí tapas. Dominantou města je Mezquita, v dnešní době se jedná o něco jako místní katedrálu a je to křesťanský kostel. Nicméně jak vejdete, tak se ocitnete, nikoliv v kostele, ale v pohádce tisíce a jedné noci. Maurské prvky vládnou celé Córdobě.

Sevilla

Jen nasednete do vlaku z Córdoby a ani se nenadějete a ocitnete se v dalším městě. V Seville. Sevilla má velké oslavy Tříkrálové. V ulicích potkáváte tři krále, kteří rozdávají bonbóny, městem chodí každoročně průvod na jejich přivítání. Je to hlavně akce pro děti, ale pokud okolo tohoto data bude ve Španělsku, tak počítejte s davy místních v ulicích v čase průvodu i přes den. Den před průvodem totiž všichni nakupují, obchody jsou otevřené celý den. A den po průvodu je zase svátek a vše je zavřené a dá se říct, že je to úplně opačný paradox. Sevilla sama o sobě má mnoho, co nabídnout. Ať už se jedná o Real Alcázar, s jeho překrásnými zahradami i vnitřními prostory, tak jedno z nejkrásnějších náměstí ve Španělsku, a to Plaza de España. Na tomto náměstí potkáte místní, jak tancují Flamenco, jsou zde vojenské přehlídky a dá se zde strávit mnoho času, abyste prošli a viděli všechny detaily tohoto náměstí. A nesmím zapomenout na místo s vykopávkami, které ukrývá místo vypadající jako z jiné dimenze Metropol Parasol, ohromná dřevostavba, ve které najdete i tržiště, konají se zde různé kulturní akce.

Granada

Nad městem se tyčí slavná Alhambra. To místo je kouzelné a úchvatné, a je spoustu výhledů v Granadě, kde jej můžete obdivovat. Granada skrývá nejen tento krásný palác, ale také mnoho zahrad, zakoutí a tak jak téměř všude dominuje katedrála, tak ta v Granadě je jaksi schována pod slávou a velikostí Alhambry. Pokud chcete projít celou Alhambru, naplánujte si dostatek času, budete hodně fotit a budete si to chtít užít, je to neuvěřitelný zážitek. V zimě zde dokáže být i pěkná zima, která se odpoledne střídá s jarním počasím. V městě naleznete spoustu maurských prvků a zažijete procházky z kopce a do kopce. Nechte se unést starými uličkami, pokud to půjde, ubytujte se v centru s výhledem na Alhambru. Vydejte se uličkami Albacínu nebo se projděte kolem řeky, Granada vás uchvátí svou krásou.

Málaga

Město zalité slunce vybízející k relaxu u moře. Kolem moře je nádherná a dlouhá promenáda, po které si můžete jen udělat procházku nebo se projít na boso v písku a v létě se i okoupat v moři, i když někteří tam byli v zimě. I v zimě je v Malaze velmi přívětivé počasí vhodné na chození a poznávání Malagy. Na mořské promenádě hraje živá hudba a ve městě najdete spoustu různých pouličních umělců. Zajděte si na skvělé tapas a dejte si dobrý drink. Nicméně Málaga není jen o moři, ale i o památkách, ať už se jedná o římský amfiteátr či Alcazabu. V Malaze stojí za to vyšlápnout na kopec a nenechat si ujít nádherný výhled na moře i město, je to dechberoucí. Pokud chcete jen spočinout u moře, je možné popojet i dál do Marbelly, jedná se o letovisko, kde jsou dražší hotely, tmavý písek a luxusnější služby.

Ibiza, Formentera, Menorca a Mallorca

Pokud máte čas a chuť, nezapomeňte ani na španělské ostrovy. Na Ibize doporučuju jet mimo letní sezónu, kdy je z Ibizi jen pařící ostrov. Určitě nevynechejte cestu lodí na Formenteru, nádherné moře i krásy malinkého ostrova, který se dá projet na kole. Své krásy i historii nabízí Mallorca i Menorca. Palma na Mallorce je nádherné hlavní město plné historie. Na ostrovech je nejlepší půjčit si auto a ostrov postupně projet. Dá se sem dostat velmi jednoduše lodí nebo letadlem, letadlo vás většinou vyjde i levněji než loď, pokud chytnete správné letenky.

Kanárské ostrovy

Samostatně můžete navštívit jednotlivé ostrovy nebo je spojit dohromady po pár dnech a lodí je objet všechny a zpět se vrátit letadlem. Každý ostrov je jiný a je zde patrný vliv sopečné činnosti. Ať u jedete na Gran Canaria, Tenerife či Fuenteventuru, máte co objevovat. Kanárské ostrovy jsou vhodné pro vycestování po celý rok, vzhledem k počasí, které je velmi podobné po celý rok. Jediné, co musíte vzít v potaz je studený oceán, takže někteří zůstanou plavat v bazénu a k moři se půjdou projít. Na poznávání ostrova je super auto, protože si můžete zastavit, kde se vám chce a můžete projet celý ostrov a nezůstávat na jednom místě.

Kam můžete vyrazit dál a co je snadno dostupné na dopravu ze Španělska nebo hezky navazuje

Gibraltar

nezapomeňte na to, že Gibraltar není španělské území, ale je to území Velké Británie, a tudíž pro něj platí jiné zákony.

Portugalsko

soused Španělsko přímo vybízí k návštěvě, ať už se jedná o návštěvu Lisabonu, Porta či Algarve nebo i jiných krásných míst.

Maroko

nasedněte na loď a přeplujte s ní do Maroka a pokračujte ve své pouti v úplně jiné zemi, pokud se pohybujete v jižním Španělsku, přímo to k tomu vybízí.

Moje osobní galerie fotek ze Španělska

Historie Španělska

Vznik Španělska se datuje zhruba před 35 000 lety, ale díky jeskyním malbám a fragmentů kosterních ostatků nalezených u Burgosu se odhaduje osídlení Španělska daleko více do historie, udává se, že tyto nálezy jsou staré okolo 800 000 let.

Osadníci, nájezdníci a dobyvatelé

Na začátku obývaly tuto část Pyrenejského poloostrova kmeny, říkalo se jim Iberové. Prvními nájezdníky byli Keltové, Féničané a Řekové a Kartaginci, zde se datuje i vznik měst jako je přístavní město Cádiz a dnešní Cartagena.

Postupně celou zemi dobyli Římané a kromě toho, že poloostrovu přinesli svoji civilizaci, tak zde rozšířili jazyk i křesťanství.Římská říše několik století ovládala tuto část poloostrova, zanechali zde spoustu památek, které můžete ve Španělsku navštívit, příkladem může být krásné město Tarragona, Segovia, Lugo, Mérida a další.

V 5. století dobyli Španělsko Vizigóti a s nimi spojený rozkvět města Toleda. Vzhledem k politické nejednotnosti se roku 711 stalo Španělsko kořistí severoafrických, muslimských Maurů. S Maury je spojen rozkvět měst v Andalusii jako je Cordóba, Granada nebo Alméria.

Maurové byli tolerantní k jiným náboženským vyznáním, proto si na svou stranu získali i ostatní náboženství. Jejich vliv byl značný.

Reconquista, vláda Habsburků a zlatý věk Španělska

Okolo roku 1000 začala muslimská moc opadat a poloostrov začali dobývat mladá křesťanská království ze severu (León, Kastilie, Navarra, Aragonie a Katalánsko). Boje byly dlouhé a ve 12. století přispěchali na pomoc Maurům i muslimové ze severní Afriky. Jak křesťané postupně postupovali a ovládali země na jihu, nakonec pod maurskou nadvládou zůstalo jen město Granada.
Španělský stát byl založen Isabelou I. Kastilskou a Ferdinandem II. Aragonským, tito získali i poslední město Granadu.

V této době dobylo Španělsko Nový Svět Kryštofem Kolumbem a dosáhlo velkého pokroku v umění a architektuře.

Po Kolumbově vylodění na Bahamách se conquistadoři vypravili i do Střední a Jižní Ameriky, za tu dobu zničili do té doby velmi vyspělé indiánské civilizace a poklady nalezené (koření, zlato, stříbro a mnohé další), proudily přes Atlantik do Španělska.

Velký rozkvět zažilo Španělsko za vlády Habsburků a s ním bylo spojená ohromná velikost ovládaného území. Za Filipa II. bylo Španělsko nejmocnější zemí Evropy, za tu dobu zde kvetlo umění i literatura.

Nicméně bohatství získané v Novém Světě bylo vyplýtváno na boje v různých válkách a ve Španělsku došlo k opakovaným bankrotům a porážkám ve válkách a mocnost Španělska začala upadat.
Za vlády Habsburků se centrum státu v roce 1561 přesunulo do Madridu.

Od Bourbonů po současnost

Po úmrtí posledního španělského Habsburka Karla II., zemi ovládli Bourboni, kteří ztratili značnou část celého území. V době napoleonských válek Španělsko bojovalo za nezávislost a celé 19. století se vyznačovalo neustálým neklidem, politickým napětím i občanskými válkami.

Tohoto neklidu využili obyvatelé amerických kolonií k získání samostatnosti.

První španělská republika je spojena s rokem 1873, měla 4 prezidenty a vydržela pouze rok.

Například Kubánská válka za nezávislost začala roku 1895, vyžádala si obrovské ztráty na životech. Španělsko ztratilo přes 50 000 vojáků a většinu válečného námořnictva, roku 1898 Španělsko o Kubu definitivně přišlo.
Průmyslová revoluce do Španělska dorazila opožděně a vedla k velkým změnám ve španělské společnosti.

V roce 1931 byla vyhlášena podruhé republika a politický chaos pokračoval i několik desetiletí ve 20. století.

Rok 1936 je spojen s krvavou občanskou válkou, jež si vyžádala přes stovky tisíc objetí a konflikt byl ukončen až s nástupem fašismu a diktatury generála Francisca Franca. Za tuto dobu ze Španělska uprchlo tisíce umělců, spisovatelů a intelektuálů. Až do 50. let bylo Španělsko mezinárodně izolováno.

Se smrtí generála Franca v roce 1975 se stává králem bourbonský Juan Carlos a země zaznamenala počátek demokratické přeměny. Král Juan Carlos I. se rozhodl pro přechod k demokracii a protlačil parlamentem zákon o zřízení dvoukomorového parlamentu.

Volby jeho rozhodnutí potvrdily a v roce 1982 se vítězná socialistická strana pouští do modernizace Španělska a odpoutání se od minulosti.

Současnost Španělska

V roce 1992 slaví Španělsko 500 let od Kolumbovy cesty do Ameriky. V Barceloně se konají Olympijské hry a v Seville Světová výstava Expo 92. Tyto události upevnily vliv moderního Španělska.

V 90. letech ale docházelo k řádění a atentátům teroristické organizace ETA, která chtěla získat nezávislost Baskicka. A bohužel v roce 2004 došlo v Madridu k nejhoršímu teroristickému útoku na hlavním nádraží Atocha, ve vlacích explodovaly bomby a zabily 191 lidí.

V roce 2014 abdikoval král Juan Carlos I. ve prospěch svého syna Filipa VI. (také z rodu Bourbonů), ten je králem Španělska dodnes.

V roce 2017, poté, co se většina Katalánců vyslovila pro nezávislost Katalánska uspořádalo referendum, nicméně toto bylo španělskou vládou prohlášeno za nelegální a jeho strůjci bylo zatčeni a za tento počin také odsouzeni. Katalánsko nyní spadá pod přímou správu hlavnímu městu Madridu.

Španělsko platí za slunný a pohodový stát, který má oblíbeno spoustu turistů a jezdí sem obdivovat jeho krásy lidé z celého světa. Španělsko je vášnivé, každé město vám ukáže něco jiného a kus své historie a stojí za to jej objevovat.

Španělsko

je jednou z výjimečných zemí Evropy. Ukrývá totiž velké bohatství, které tam zanechaly velké skupiny osadníků, nájezdníků a dobyvatelů z celého světa. Prolínají se zde prvky muslimských, evropských, afrických i jiných kultur a je za ty léta všechny tyto skupiny zanechaly ve Španělsku poklady, které můžete objevovat. Země Kryštofa Kolumba, vášnivého flamenka, dechberoucích památek, ale také země s velkými krásami přírody.

Je to úžasná kombinace, pokud milujete moře i památky, Španělsko vám dá obojí.

Ubytování ve Španělsku

Ve Španělsku je nepřeberné množství výběru ubytování od hotelů, až po apartmány.

S nárůstem ubytovacích kapacit došlo na některých místech k jejich omezování a všechny pronajímané byty nebo apartmány musí být označeny licencí. Kdo nemá udělenou licenci nemůže ubytovávat.

Bezpečnost

Španělsko je relativně bezpečná země, ve větších městech si dávejte pozor na zvýšený počet kapsářů a dávejte si pozor na své osobní věci. Španělská policie rozlišuje 3 druhy policistů, a to Národní garda, Národní police a Místní police. Příslušníci všech 3 typů police vás v případě nečekané události nebo pomoci nasměrují na správné místo.
Ignorujte dámy, které vám nabízí snítky koření na ochranu, či hádaní z ruky, snaží se vám vtisknout vše hned do dlaně a pak vás nenechají, dokud nezaplatíte. Bývají v některých městech dost neodbytní.

Dobré vědět

Přečtěte si základní informace o Španělsku

Délka letu

od 2 – 5 hodin (v závislosti, do kterého města Španělska se potřebujete dopravit)

Cena letenky

okolo 1 500 – 5 500 Kč (v závislosti na odletovém letišti a města ve Španělsku, kam se potřebujete dopravit)

Doporučený počet dnů

od 3 dnů až po 18 a více dnů

Kombinace

dá se kombinovat s dalšími zeměmi jako je Portugalsko, Maroko, Francie či Itálie

Měna

Od roku 1999 Španělsko přijalo EURO jako svou měnu

Hlavní město

Madrid

Státní zřízení

Španělsko je konstituční monarchií. Vznik sňatkem Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského

Očkování

Ve Španělsku není povinné očkování

Jazyk

Ústředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky jako je katalánština (včetně regionů), baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Většinou se domluvíte i anglicky, ale v menších městech místní anglicky umí velmi málo, tak mějte sebou raději offline slovník nebo překladač

Doprava ve Španělsku

Co je na skvělé úrovni ve Španělsku je místní doprava, je skvěle zorganizovaná, dá se vše rezervovat online a systém velmi dobře funguje. Nemusíte se bát jezdit autobusy ani vlaky, pokud plánujete cestu Španělskem, je skvělé využít právě této dopravy. Cesta například z Malagy do Barcelony nejrychlejším vlakem trvá 6 hodin.

Je dobré být ve vlaku brzy, abyste si, kam měli odložit kufry, jelikož vás čeká před nástupem většinou kontrola a Španělé rádi vozí velká zavazadla. Můžete využít i místní lety pro přepravu z jedné části Španělska na druhou, lepší je volit cestu vlakem a navštívit nějaké město přímo po cestě.

Počasí

Do Španělska se dá jet prakticky kdykoliv, pro poznávání a procházky je ideální období jaro, podzim a zima. V létě klidně taky, jen tam bývá dost horko, tak kdo to nemá rád, může mu to vadit, ale na koupání a relax u moře je to skvělé až do konce září.

Víza a pasy

Občasné Evropské unie vízum nepotřebují. 
Před vycestováním do země si ověřte případné omezení k cestám na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky, případně se zaregistrujte do systému DROZD (Projekt dobrovolné registrace občanů České republiky do zahraničí).
Podmínky pro pobyty delší, než je 90 dní ověřte na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.

Pojištění

Doporučuji uzavřít cestovní pojištění pro neočekávané případy na cestách. Cenově vás ta položka tolik nezatíží a je to lepší než řešit nenadálou situaci bez pojištění. Pojištění storna zvažte podle toho, kdy cestu plánujete.

Celní předpisy

Aktuální celní předpisy pro dovoz a vývoz lihovin, cigaret, doutníků a tabákových výrobků a dalších ověřte na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky. Španělsko podepsalo mezinárodní dohodu o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin (patří sem například i korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy), pozor toto se týká i suvenýrů. Pokud chcete přivézt něco netradičního jako suvenýr, ověřte si před vývozem, zda můžete. Může se z toho vyklubat vysoká pokuta, která za to nestojí.

Místní zvyky

Pro většinu Španělska je velmi oblíbená siesta. V době siesty je většinou vše zavřeno. Vždy když jste v nějaké městě, ověřte si otevírací doby obchodů a restaurací, ať nejste nemile překvapeni, že se nemáte kde najíst a napít. Siestu Španělé opravdu dodržují. Španělé milují lidi a klidně se s vámi rádi dají do řeči, na hotelu či v restauraci, když sedíte venku, ale nejsou nijak vlezlí. Jsou srdeční a rádi vám pomohou, když se je na něco dotážete. Někdy je bariérou jazyk, protože někteří anglicky nemluví, ale i tak se na vás většinou usmějí. Španělé nespěchají a nemají rádi stres, proto když něco nemáte hned, buďte trpěliví ?.
Španělé se rádi potkávají, proto hojně večer uvidíte celé rodiny, které si venku vychutnávají víno a tapas a vydrží tak klidně celý večer. Jsou milovníci dobrého vína a pití, jsou upovídaní, veselí a umí si užívat života.

Poštovní služby

Nejsou jedny z nejrychlejších. Označují se Correos a typické jsou žluté poštovní schránky. Poštovní známku na pohled koupíte většinou i v normální trafice.

Veřejné záchodky

Španělsko nemá mnoho veřejných záchodů a za použití se platí. Většinou jsou záchody v restauracích rychlého občerstvení, kde ale většinou si musíte něco koupit, abyste získali kód pro vstup na záchod a tyto nebývají úplně nejčistší, v normálních restauracích musíte být zákazníkem dané restaurace, některé vás pustí za poplatek. Další veřejné záchody najdete většinou v obchodních centrech či obchodních domech.

Nebezpečí v přírodě

Španělsko je zemí, která trpí na požáry v horkých letních měsících, proto je třeba si dát pozor ve volné přírodě a není radno podceňovat nebezpečí požáru.

Elektřina

Ve většině Španělska nepotřebujete žádný adaptér a většinou jsou používané běžné evropské zástrčky, někde jsou používány tři kolíky, ale většinou máte k dispozici redukci nebo adaptér, případně se dá koupit v elektru.

Fotografování a filmování

Určitě nefoťte osoby v uniformách či vojenské osoby a strategické a vojenské objekty. Pokud si chcete vyfotit místní, zeptejte se jich, možná vás požádají o mírný poplatek, ale už jsme se setkali s lidmi, kteří vás zastaví na ulici a požádají vás, abyste vymazali fotku, na které jsou zachyceni, většinou chtějí i vidět, že jste ji smazali. Slušné je zeptat se.

Tradice, kultura, jídlo a pití ve Španělsku

Corrida

Corrida (býčí zápasy) patří ke kulturním dědictvím Španělska, v mnoha částech Španělska jsou stále považovány za věc cti a místní vedou velmi nelibě veškeré boje o zastavení této tradice. Nicméně tyto zápasy lidé navštěvují také v Portugalsku, Mexiku i Kolumbii. První škola pro toreadory vznikla roku 1830 v Seville. Chlapci se tomuto tréninku věnují už od dětství a jedná se o velmi prestižní a drahou profesní dráhu ve Španělsku. Celá tradice je ale hodně stará a traduje se až do dob, kdy Španělsko obývali Kréťané, ti ale býky neusmrcovali. K tomu, jak je tradice pojímána dnes se pojí osoba Francisca Romera a v čase se vracíme do 18. století. Hodně lidí bojuje proti zastavení této tradice a arény se zavírají region po regionu, ale Španělé bojují za to, aby se stala kulturním dědictvím. Sám spisovatel Ernest Hemingway se kdysi chtěl stát slavným matadorem. Ať už jste nebo nejste zastáncem této tradice, tak ke Španělsku patří. A návštěva býčí arény je velmi neotřelým a jedinečným zážitkem při návštěvě Španělska. 

Jídlo a pití

Ve Španělsku k místnímu koloritu chození ve starých uličkách ještě patří stromy pomerančovníků, ať už jste ve Valencii, Córdobě i Seville, všude kolem budou pomeranče. Neodmyslitelně zde patří také pěstování oliv a místní olivovníky, ale také stromy mandlovníku. Španělsko je vyhlášeno také vinnými oblastmi a velmi dobrým vínem. Pochutnejte si na tapas, paelle nebo churros, místních sýrech, šunce či jídlech typických pro daný region. 

Festivaly a státní svátky

Ve Španělsku probíhá v průběhu roku několik festivalů, někdy po celé zemi a někdy se to týká jen určitého regionu. Jsou zde velmi oblíbené svátky, které zvedají ceny za ubytování i služby, jelikož je zde hojná účast i popularita celého festivalu. V podstatě každé roční období můžete vycestovat do Španělska a zažít nějaký festival či oslavu okolo státního svátku. Španělé mají tyto akce velmi rádi a opravdu je slaví a oslavy si užívají.

Lidské věže až do výšky deseti úrovní

Jsou jednou z nejkrásnějších a nejtypičtějších událostí v Katalánsku a konají se po celý rok v městských a městských náměstích po celé Katalánsku.

Castell je lidská věž postavená bez jakéhokoli typu mechanické pomoci. Mohou mít různou složitost, minimálně šest úrovní a maximálně deset. První lidská věž pochází z roku 1770 v L’Arboç a první skupiny lidských věží najdete v roce 1805 ve Valls. V současnosti jsou lidské věže podle UNESCO prohlášeny za nehmotné kulturní dědictví lidstva a lze je vidět během dnů lidské věže, které se konají po celý rok a pokud chcete vidět veškeré dění, zjistěte si datum. Probíhá na území Katalánska.

Los Sanfermines od 6. – 14. července

Slavný běh býků, kdy každý den v 8 h je vypuštěno z ohrady na okraji města šest býků, kteří běží v uličkách Pamplony a svou pouť zakončí v místní aréně. Poslední noc probíhají v Pamploně velké slavnosti, je slyšet zpěv. Je to velký svátek v Pamploně a pokud se chcete dozvědět více, tak při prohlídce místní arény se dozvíte více.
Dubnový festival v Seville probíhá celý týden a děje se dva týdny po Velikonocích. Odehrává se za řekou na výstavišti. Jedná se o velké oslavy, kdy se místní potkávají za zábavou i popíjením. Celou noc se tančí za rytmu sevillanas. Denně se objevují tradičně oblečení jezdci na koních a ženy v otevřených kočárech.

Festivalů je ve Španělsku celá řada, spousta je spojena se Státními svátky a jejich oslavou. I v každém městě probíhají různé festivaly, takže pokud někam jedete, podívejte se na stránky města, ať něco nepropásnete, Španělé festivaly fakt umí.

Umění

Se Španělskem jsou silně spojeno hned několik významných umělců a hodně děl místních umělců můžete obdivovat v muzeích či galeriích po celém světě. Pro své portréty je známý Diego de Velázques, život ve Španělsku v obrazech zachytil Francisco de Goya a asi nejznámější mistr 20. století Pablo Picaso jako představitel moderního umění. Ve 20. století Španělsko proslavili také Joan Miró či Salvador Dalí. Mnoho míst ve Španělsku je pojmenováno po místních umělcích a jejich díla zdobí mnoho galerií, ale i bank či radnic. Jsou španělským pokladem.

V literatuře je nejznámější dílo Miguela de Cervantese a jeho dílo Don Quijote, které vydal v roce 1613. K věhlasným španělským autorům patří také Jorge Luis Borges a Gabriel García Márquez.

Španělsko je ale úžasné i pro své architektonické skvosty, jakou jsou například v Granadě Alhambra, v Córdobě Mezquita, milované i nenáviděné budovy Antonia Gaudí v Barceloně, římské památky v Tarragoně, Segovii či Méridě. Nádherné architektonické památky jsou protkané celým Španělskem a není nic hezčího než se nechat unášet krásou starých uliček a těchto nádherných skvostů.

Co vám doporučuji vidět ve Španělsku

Od roku 1927 funguje ve Španělsku 50 provincií. Provincie jsou seskupeny do 17 autonomních oblastí a dvou autonomních měst v severní Africe – Ceuta a Melia.

Barcelona

Barcelona je z Madridem asi nejznámější místo Španělska, mnozí ji stále považují za hlavní město Španělska díky místnímu ruchu, památkám a počtu turistů, kteří Barcelonu navštíví. Už přílet do Barcelony je krásný, pokud sedíte na správné straně u okýnka, můžete vidět asi nejznámější památku Sagrada Familia rovnou ještě v letadle. Barcelona je město památek Antonia Gaudího. Dá vám vše, po čem vaše srdce touží, památky, velkoměsto, moře, parky a nádherné výhledy na město. Barcelona je místech, kde se potkávají hodně mladí lidé z celého světa a nejen ti. Nejrušnějším místem je asi La Rambla s živými sochami ve spodní části a její okolí. Barcelona je také skvělé město jako základna pro navštívení jiných španělských měst, je to kousek do Sitges, Tarragony, Girony, Lleidy i malých přímořských městeček, ale také do vzdálených míst Španělska, přímým vlakem klidně až do Malagy. Noční život bývá dost bujarý. 2 dny jsou Barceloně téměř vylidněné, a to jsou dny okolo vánočních svátků, do té doby, než začnou novoroční slevy.

Tarragona

Tarragona je nádherné historické město u moře. Je zde hodně zachovalých římských památek, ať už se jedná o viadukt či římský amfiteátr, ve kterém se pravidelně konají různé večerní vystoupení. Je to město katedrály s nedokončenou střechou, jelikož se traduje, že ji Bůh nechtěl dokončit a bylo jeho poselství nechat katedrálu v tomto stavu a už ji dále do výšky nestavit. Je to město malebných uliček a zažila jsem zde asi jedno z nejhezčích vystoupení Flameca. Je dobré se ubytovat v centru a všechno máte hned po ruce. Tarragona je z kopce do kopce, tak se připravte, že budete hodně chodit a v létě je tam opravdu horko. Tarragona má nádherný výhled na moře z různých míst.

Madrid

Dlouho jsem Madridu odolávala a nedala dopustit na Barcelonu, ale první návštěva Madridu mě naprosto okouzlila. Madrid je úžasný, oproti Barceloně tu mají lepší a chutnější jídlo v restauracích a ta nabídka je neskutečná. Nejvyhlášenější je zde oslava příchodu Nového roku, kdy se zde sjíždění lidé z celého světa, aby se dostali na místní náměstí Puerta del Sol a oslavili konec roku a příchod nového v davu lidí. Pokud davy nemilujete, nebude se vám to líbit, ale ta atmosféra byla nepopsatelná a byla to jedna z nejhezčích oslav konce roku. Madrid je v tuto dobu plný lidí a také ceny jsou vyšší, vzhledem k věhlasu. Ale i po zbytek roku má Madrid hodně co nabídnout. Množství památek, parků, různého vyžití, od nákupů až noční život. Jediné, co oproti Barceloně nemá, je moře. Ale Madrid je úžasný, že vám to moře ani chybět nebude. Stejně jako Barcelona je skvělým místem pro to, abyste se mohli vydat objevovat další španělské města a městečka.

Sitges, Lloret de Mar, Costa Brava, Tossa de Mar, Pineda de Mar a další přímořská městečka

Pokud si chcete jen užívat moře a mít před sebou dlouhé pláže a za sebou malé městečko, tak ve Španělsku jich najdete nepočítaně. A i tyto přímořská městečka mají co nabídnout, kromě lenošení u moře. Najdete zde místní hrady, hradby, skvělé stezky na turistiku, akvaparky, nádherné zátoky. Jsou skvělé i protože, že si můžete dát jeden nebo 2 dny výlet do nějakého velkoměsta autobusem nebo vlakem. Ve Španělsku je to jednoduché. Počítejte, že v létě tady bývá dost rušno až někdy do přelomu září/října.

Valladolid

Je jedno z měst, kde si můžete užít atmosféru s místními. Velmi striktně zde dodržují siestu a v určitý čas se zde prostě nenajíte, časy je dobré si ověřit. Valladolid má kromě katedrály několik kostelů. Katedrála je nádherná a stojí za to vyjet až nahoru do zvonice a mít město jako na dlani. Pokud se vám podaří a bude otevřená místní univerzita pro veřejnost, tak její návštěva stojí za to, ty kachličkové mozaiky na chodbách a skleněné vitráže jsou dechberoucí, ještě když do nich zasvítí slunce. Večer je zde rušno na zahrádkách okolo celého hlavního náměstí, kde místní diskutují u piva a tapas. A co mi utkvělo jako perlička, tak to, že to město bylo neuvěřitelně čisté. Je to jedno z míst, kde se moc nedomluvíte anglicky.

Burgos

Burgos byla láska na první pohled, je to takové město ve městě. Při vstupu do starého města je jako byste vstupovali někam do dávných časů. Jeho majestátní katedrála tyčící se uprostřed města a toulání se v uličkách a starého města, kde tu a tam narazíte na skrytou sochu až je začnete ve městě počítat. Když si to vyšlápnete hezky do kopce na místní hrad, otevře se vám neskutečný výhled na celý Burgos. Je to město kostelů i kláštera a vydat se pěšky až ke klášteru stojí za to, narazíte totiž na nádhernou starou uličku, na jejímž konci se tyčí místní klášter. Před katedrálou můžete narazit na vystoupení místních, kteří tancují staré tance přímo na náměstí. Impozantní je také brána do města Arco de Santa María, podobných menších vstupů najdete hned několik na různých místech starého města.

Zaragoza

Zaragoza je město muzeí, jednoho obrovského náměstí, na kterém je postavena snad největší katedrála. Je s ní spojen velký zázrak, a proto je ve Španělsku tak uznávaná, je zvláštní tím, že je zde smícháno několik slohů dohromady. Krásná procházka a výhled na katedrálu je z mostů přes řeku Ebro. Pokud milujete umění a muzea, tak v Zaragoze potřebujete strávit delší čas. Vyhlášený je výhled z mostu Puente de Piedra, nazývaný také lví most, tento most bývá přirovnáván k našemu Karlovu mostu, ale musím říct, že s krásou Karlova mostu nemůže soupeřit. Pokud chcete obdivovat maurské prvky, tak určitě nevynechejte návštěvu hradu Aljafería.

Pamplona

Pamplona je nejznámější asi svým festivalem San Fermín, kdy se městem proženou býci a návštěvníci před nimi utíkají oděni do bílých oděvů s červeným šátkem. V tento čas bude ve městě tisíce návštěvníků, kteří si nenechají ujít tuto podívanou. Celý běh s býky končí v býčí aréně. Tento festival se vždy koná na začátku července. Ale i mimo tento nejznámější svátek a festival má Pamplona co nabídnout. Skvělé tapas, nádherný výhled a posezení na místních hradbách. Kouzelné náměstí a toulání se uličkami. Je to jedno z měst, které mi učarovalo na první pohled i pocit. Ta energie je tam cítit všude. A není nad ochutnat čerstvě připravené churros s čokoládou.

Valencie

Po příjezdu vlakem do města vás uvítá býčí aréna, která je hned u vlakového nádraží. Na hlavní náměstí je to pár minut chůze. Valencie vám nabízí památky, město i moře. I v zimě je to město zalité sluncem a bylo tam krásně teplo jako na jaře. Za malý poplatek můžete navštívit Llotja de la Seda, je zde krásné patio s pomeranči a nádherný renesanční sál. Valencie je známá pro jedno místo, které znáte z obrázků, a vypadá trochu jako sci-fi, o Vánocích tu najdete vánoční trh a jedná se o Ciudad de las Artes y las Ciencias, konají se zde koncerty, výstavy a na tomto místě se ocitáte, tak trochu na jiné nejmodernější planetě. Valencie má nádherný místní trh a dominantou města je místní katedrála. Je zde několik krásných fontán a toto místo vás vybízí k takovému klidnému bloumání městem a pokud vás to přestane bavit, prostě ujedete k moři. Ochutnejte zde paellu či místní koktejl Agua di Valencia a užijte si pohodové dny ve Valencii. Dá se zde i doletět, ale cesta vlakem z Barcelony je kouzelná, podél pobřeží, doporučuju.

Toledo

Nádherné historické město, je to směsice maurského, křesťanského i židovského světa. Ocitáte se v dávných časech, kdy Toledo zažívalo největší rozkvět. Tyčí se pyšně na kopci a je dobré si na něj nechat několik dní, protože má hodně co nabídnout. Dominuje mu Alcázar a místní vizigótská katedrála. Maurské prvky převládají a díky tomu si ve starém městě opravdu připadáte jako v nějakém filmu či pohádce a taky se zde hodně filmů točilo. Toledo je skvěle dostupné z Madridu, ale pokud ho chcete prozkoumat, jeden den vám stačit nebude. Tohle je město, kde se snadno ztratíte v místních uličkách, ubytujte se v centru, protože staré město je na kopci. Za den nachodíte spoustu kilometrů z kopce a do kopce. Je to úžasné místo pro snění, co se dělo kdysi v dávných dobách, zapomínáte zde na současný čas. Najdete zde kostely, synagogu, muzea, Mezquitu (která by vás měla naladit na tu nejkrásnější v Córdobě). Také jedno z měst, kde se striktně dodržuje siesta, takže kontrolujte otevírací hodiny. V zimě je to jedno z míst, kde je fakt zima, ale je zde míň turistů a je ideální na chození.

Córdoba

Dalo by se říct, malé nenápadné město, které ještě před 4 roky nenavštěvovalo mnoho turistů. Je to skrytá perla. Malinké městečko plné maurských motivů a pokladů. Město Flamenka a pomerančů lemující malé uličky města. Dá se říct, že to je malebné město. Lidé jsou zde neuvěřitelně nápomocní, milí a usměvaví. Pokud mi nějaké město ukradlo srdce, tak je to Córdoba. Máte prostě jen chuť si sednout na lavičku na sluníčko pod strom plný pomerančů a rozjímat. Jedno z náměstí vám připomene náměstí v Madridu, večer tu místní popíjí pivo a jedí tapas. Dominantou města je Mezquita, v dnešní době se jedná o něco jako místní katedrálu a je to křesťanský kostel. Nicméně jak vejdete, tak se ocitnete, nikoliv v kostele, ale v pohádce tisíce a jedné noci. Maurské prvky vládnou celé Córdobě.

Sevilla

Jen nasednete do vlaku z Córdoby a ani se nenadějete a ocitnete se v dalším městě. V Seville. Sevilla má velké oslavy Tříkrálové. V ulicích potkáváte tři krále, kteří rozdávají bonbóny, městem chodí každoročně průvod na jejich přivítání. Je to hlavně akce pro děti, ale pokud okolo tohoto data bude ve Španělsku, tak počítejte s davy místních v ulicích v čase průvodu i přes den. Den před průvodem totiž všichni nakupují, obchody jsou otevřené celý den. A den po průvodu je zase svátek a vše je zavřené a dá se říct, že je to úplně opačný paradox. Sevilla sama o sobě má mnoho, co nabídnout. Ať už se jedná o Real Alcázar, s jeho překrásnými zahradami i vnitřními prostory, tak jedno z nejkrásnějších náměstí ve Španělsku, a to Plaza de España. Na tomto náměstí potkáte místní, jak tancují Flamenco, jsou zde vojenské přehlídky a dá se zde strávit mnoho času, abyste prošli a viděli všechny detaily tohoto náměstí. A nesmím zapomenout na místo s vykopávkami, které ukrývá místo vypadající jako z jiné dimenze Metropol Parasol, ohromná dřevostavba, ve které najdete i tržiště, konají se zde různé kulturní akce.

Granada

Nad městem se tyčí slavná Alhambra. To místo je kouzelné a úchvatné, a je spoustu výhledů v Granadě, kde jej můžete obdivovat. Granada skrývá nejen tento krásný palác, ale také mnoho zahrad, zakoutí a tak jak téměř všude dominuje katedrála, tak ta v Granadě je jaksi schována pod slávou a velikostí Alhambry. Pokud chcete projít celou Alhambru, naplánujte si dostatek času, budete hodně fotit a budete si to chtít užít, je to neuvěřitelný zážitek. V zimě zde dokáže být i pěkná zima, která se odpoledne střídá s jarním počasím. V městě naleznete spoustu maurských prvků a zažijete procházky z kopce a do kopce. Nechte se unést starými uličkami, pokud to půjde, ubytujte se v centru s výhledem na Alhambru. Vydejte se uličkami Albacínu nebo se projděte kolem řeky, Granada vás uchvátí svou krásou.

Málaga

Město zalité slunce vybízející k relaxu u moře. Kolem moře je nádherná a dlouhá promenáda, po které si můžete jen udělat procházku nebo se projít na boso v písku a v létě se i okoupat v moři, i když někteří tam byli v zimě. I v zimě je v Malaze velmi přívětivé počasí vhodné na chození a poznávání Malagy. Na mořské promenádě hraje živá hudba a ve městě najdete spoustu různých pouličních umělců. Zajděte si na skvělé tapas a dejte si dobrý drink. Nicméně Málaga není jen o moři, ale i o památkách, ať už se jedná o římský amfiteátr či Alcazabu. V Malaze stojí za to vyšlápnout na kopec a nenechat si ujít nádherný výhled na moře i město, je to dechberoucí. Pokud chcete jen spočinout u moře, je možné popojet i dál do Marbelly, jedná se o letovisko, kde jsou dražší hotely, tmavý písek a luxusnější služby.

Ibiza, Formentera, Menorca a Mallorca

Pokud máte čas a chuť, nezapomeňte ani na španělské ostrovy. Na Ibize doporučuju jet mimo letní sezónu, kdy je z Ibizi jen pařící ostrov. Určitě nevynechejte cestu lodí na Formenteru, nádherné moře i krásy malinkého ostrova, který se dá projet na kole. Své krásy i historii nabízí Mallorca i Menorca. Palma na Mallorce je nádherné hlavní město plné historie. Na ostrovech je nejlepší půjčit si auto a ostrov postupně projet. Dá se sem dostat velmi jednoduše lodí nebo letadlem, letadlo vás většinou vyjde i levněji než loď, pokud chytnete správné letenky.

Kanárské ostrovy

Samostatně můžete navštívit jednotlivé ostrovy nebo je spojit dohromady po pár dnech a lodí je objet všechny a zpět se vrátit letadlem. Každý ostrov je jiný a je zde patrný vliv sopečné činnosti. Ať u jedete na Gran Canaria, Tenerife či Fuenteventuru, máte co objevovat. Kanárské ostrovy jsou vhodné pro vycestování po celý rok, vzhledem k počasí, které je velmi podobné po celý rok. Jediné, co musíte vzít v potaz je studený oceán, takže někteří zůstanou plavat v bazénu a k moři se půjdou projít. Na poznávání ostrova je super auto, protože si můžete zastavit, kde se vám chce a můžete projet celý ostrov a nezůstávat na jednom místě.

Kam můžete vyrazit dál a co je snadno dostupné na dopravu ze Španělska nebo hezky navazuje

Gibraltar

nezapomeňte na to, že Gibraltar není španělské území, ale je to území Velké Británie, a tudíž pro něj platí jiné zákony.

Portugalsko

soused Španělsko přímo vybízí k návštěvě, ať už se jedná o návštěvu Lisabonu, Porta či Algarve nebo i jiných krásných míst.

Maroko

nasedněte na loď a přeplujte s ní do Maroka a pokračujte ve své pouti v úplně jiné zemi, pokud se pohybujete v jižním Španělsku, přímo to k tomu vybízí.

Moje osobní galerie fotek ze Španělska

Historie Španělska

Vznik Španělska se datuje zhruba před 35 000 lety, ale díky jeskyním malbám a fragmentů kosterních ostatků nalezených u Burgosu se odhaduje osídlení Španělska daleko více do historie, udává se, že tyto nálezy jsou staré okolo 800 000 let.

Osadníci, nájezdníci a dobyvatelé

Na začátku obývaly tuto část Pyrenejského poloostrova kmeny, říkalo se jim Iberové. Prvními nájezdníky byli Keltové, Féničané a Řekové a Kartaginci, zde se datuje i vznik měst jako je přístavní město Cádiz a dnešní Cartagena.

Postupně celou zemi dobyli Římané a kromě toho, že poloostrovu přinesli svoji civilizaci, tak zde rozšířili jazyk i křesťanství.Římská říše několik století ovládala tuto část poloostrova, zanechali zde spoustu památek, které můžete ve Španělsku navštívit, příkladem může být krásné město Tarragona, Segovia, Lugo, Mérida a další.

V 5. století dobyli Španělsko Vizigóti a s nimi spojený rozkvět města Toleda. Vzhledem k politické nejednotnosti se roku 711 stalo Španělsko kořistí severoafrických, muslimských Maurů. S Maury je spojen rozkvět měst v Andalusii jako je Cordóba, Granada nebo Alméria.

Maurové byli tolerantní k jiným náboženským vyznáním, proto si na svou stranu získali i ostatní náboženství. Jejich vliv byl značný.

Reconquista, vláda Habsburků a zlatý věk Španělska

Okolo roku 1000 začala muslimská moc opadat a poloostrov začali dobývat mladá křesťanská království ze severu (León, Kastilie, Navarra, Aragonie a Katalánsko). Boje byly dlouhé a ve 12. století přispěchali na pomoc Maurům i muslimové ze severní Afriky. Jak křesťané postupně postupovali a ovládali země na jihu, nakonec pod maurskou nadvládou zůstalo jen město Granada.
Španělský stát byl založen Isabelou I. Kastilskou a Ferdinandem II. Aragonským, tito získali i poslední město Granadu.

V této době dobylo Španělsko Nový Svět Kryštofem Kolumbem a dosáhlo velkého pokroku v umění a architektuře.

Po Kolumbově vylodění na Bahamách se conquistadoři vypravili i do Střední a Jižní Ameriky, za tu dobu zničili do té doby velmi vyspělé indiánské civilizace a poklady nalezené (koření, zlato, stříbro a mnohé další), proudily přes Atlantik do Španělska.

Velký rozkvět zažilo Španělsko za vlády Habsburků a s ním bylo spojená ohromná velikost ovládaného území. Za Filipa II. bylo Španělsko nejmocnější zemí Evropy, za tu dobu zde kvetlo umění i literatura.

Nicméně bohatství získané v Novém Světě bylo vyplýtváno na boje v různých válkách a ve Španělsku došlo k opakovaným bankrotům a porážkám ve válkách a mocnost Španělska začala upadat.
Za vlády Habsburků se centrum státu v roce 1561 přesunulo do Madridu.

Od Bourbonů po současnost

Po úmrtí posledního španělského Habsburka Karla II., zemi ovládli Bourboni, kteří ztratili značnou část celého území. V době napoleonských válek Španělsko bojovalo za nezávislost a celé 19. století se vyznačovalo neustálým neklidem, politickým napětím i občanskými válkami.

Tohoto neklidu využili obyvatelé amerických kolonií k získání samostatnosti.

První španělská republika je spojena s rokem 1873, měla 4 prezidenty a vydržela pouze rok.

Například Kubánská válka za nezávislost začala roku 1895, vyžádala si obrovské ztráty na životech. Španělsko ztratilo přes 50 000 vojáků a většinu válečného námořnictva, roku 1898 Španělsko o Kubu definitivně přišlo.
Průmyslová revoluce do Španělska dorazila opožděně a vedla k velkým změnám ve španělské společnosti.

V roce 1931 byla vyhlášena podruhé republika a politický chaos pokračoval i několik desetiletí ve 20. století.

Rok 1936 je spojen s krvavou občanskou válkou, jež si vyžádala přes stovky tisíc objetí a konflikt byl ukončen až s nástupem fašismu a diktatury generála Francisca Franca. Za tuto dobu ze Španělska uprchlo tisíce umělců, spisovatelů a intelektuálů. Až do 50. let bylo Španělsko mezinárodně izolováno.

Se smrtí generála Franca v roce 1975 se stává králem bourbonský Juan Carlos a země zaznamenala počátek demokratické přeměny. Král Juan Carlos I. se rozhodl pro přechod k demokracii a protlačil parlamentem zákon o zřízení dvoukomorového parlamentu.

Volby jeho rozhodnutí potvrdily a v roce 1982 se vítězná socialistická strana pouští do modernizace Španělska a odpoutání se od minulosti.

Současnost Španělska

V roce 1992 slaví Španělsko 500 let od Kolumbovy cesty do Ameriky. V Barceloně se konají Olympijské hry a v Seville Světová výstava Expo 92. Tyto události upevnily vliv moderního Španělska.

V 90. letech ale docházelo k řádění a atentátům teroristické organizace ETA, která chtěla získat nezávislost Baskicka. A bohužel v roce 2004 došlo v Madridu k nejhoršímu teroristickému útoku na hlavním nádraží Atocha, ve vlacích explodovaly bomby a zabily 191 lidí.

V roce 2014 abdikoval král Juan Carlos I. ve prospěch svého syna Filipa VI. (také z rodu Bourbonů), ten je králem Španělska dodnes.

V roce 2017, poté, co se většina Katalánců vyslovila pro nezávislost Katalánska uspořádalo referendum, nicméně toto bylo španělskou vládou prohlášeno za nelegální a jeho strůjci bylo zatčeni a za tento počin také odsouzeni. Katalánsko nyní spadá pod přímou správu hlavnímu městu Madridu.

Španělsko platí za slunný a pohodový stát, který má oblíbeno spoustu turistů a jezdí sem obdivovat jeho krásy lidé z celého světa. Španělsko je vášnivé, každé město vám ukáže něco jiného a kus své historie a stojí za to jej objevovat.

Jak vám pomohu v této zemi?

Vydejte se poznat Španělsko i z po pohledu jiných měst, než jsou Madrid a Barcelona. Je to úžasná země

Jak vám pomohu v této zemi?

Vydejte se poznat Španělsko i z po pohledu jiných měst, než jsou Madrid a Barcelona. Je to úžasná země