Změny v cestování v souvislosti s Covid-19 a nová pravidla s tím související

Po otevření hranic převážně evropských států pro cestování v souvislosti s Covid-19 se vyrojilo spoustu novinek v podobě nových nařízení a pravidel.

Co všechno budeme muset sledovat, než se situace uklidní, ať už s příchodem léčby či vakcíny? Bohužel je s tím spojený nárůst administrativy a sledování aktuálních informací a také nutnost být přípraven, že se podmínky mohou změnit v průběhu pobytu.


Dotazníky

Většina zemí zavedla vstupní dotazníky před vstupem do země, kde musíte vypsat veškeré detaily o letu, kde se budete pohybovat, kde budete ubytování, některé dotazníky budou chtít uvést, zda jste se setkali s Covid-19 v nejbližším okolí. Dotazníky se budou dát vyplnit online a je to asi to nejlehčí podmínka pro vstup do dané země.

Dále se můžeme potkat s tranzitními formuláři a to, pokud jen danou zemí projíždíte. Budete jej muset mít u sebe a v případě kontroly vysvětlit a popsat, kam směřujete.

Test

Dalším omezením na vstupu může být negativní test na Covid-19 a případně další testování přímo na místě, ať už namátkově nebo klidně to může být celé letadlo.

Karanténa

V některých zemích budete muset absolvovat karanténu. I když tento počin, pokud pojedete například do Thajska (pokud to v Thajsku bude platit, jak je avizováno) na dovolenou výrazně zvedne náklady, protože určitý počet dní budete muset počkat, než budete moci vyrazit na cestu.

Další požadavky

Některé destinace budou udělovat povolení jen určitým typům ubytování a některá ubytování mohou být certifikována.

Některé země budou požadovat, abyste prokázali dostatek financí na cestu a cestovní pojištění po celou dobu cesty. A v rámci pojištění mohou některé země uvádět i výši nutného zajištění.

A to je výčet těch základních změn a každá země může mít své nové a další a je třeba být připraven. Aby se vám nestalo, že z dané destinace vás pošlou dalším letem domů.

Můžeme namítat, že je to velká administrativní a stresující zátěž před cestou. Ale ti, kdo milují cestování budou akceptovat jakýkoliv dotazník či pravidlo. Podmínky daných zemí se budou měnit, a proto je třeba vědět, kam se podívat a sledovat oficiální stránky našeho ministerstva zahraničí, případně ambasády nebo dané země.

Jak dlouho bude vše platit je otázkou vývoje epidemiologické situace ve světě. A je třeba mít na paměti, že s tím neodpadá mít platné vízum, pokud ho daná země vyžaduje.

Pokud plánujete, kam vyjet, tak přeji hladký průběh.

Šťastnou cestu!

Veru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *